Faktori koji utječu na vaše oči
Suh zrak
Niske temperature uzrokuju nižu vlažnost zraka tokom hladnijih zimskih dana, jer hladan zrak ne može da zadržava velike količine vodene pare kao topli zrak. Uz to hladan vjetar dodatno dovodi do isušenja kože i očiju, dva organa koji su većim procentom građeni od vode. Površina oka i suzni film koji je gotovo u potpunosti voda ubrzano isparavaju i gube količinu vode u svom sadržaju. Oči postaju suhe što se može primijetiti kao iritacija, osjećaj stranog tijela u oku ili teški kapci.
UV zračenje
Na ljetovanje ne idemo bez sunčanih naočala jer smo svjesni opasnosti koje nosi direktno UV zračenje. UV zračenje reflektira se o snijeg i bijelu podlogu te može i tim putem uzrokovati opekotine na koži, ali i predstavlja opasnost za oko.
Grijanje
Grijanje zraka koji zimi ima nižu vlažnost dodatno će isušiti zrak. Topao i suh zrak dovest će do još većih problema i isušivanja oka i kože. Zrak u zatvorenom prostoru je još više problematičan jer sadži više bakterija, ćelija kože nego onaj vani, te je rizik od iritacije oka još veći.
Zaštite oči jednostavnim navikama
Da biste zadržali dobar vid i ugodu tokom cijele sezone skijanja možete učiniti sljedeće:
- Vlaženje oka umjetnim suzama. Možete ih dobiti u slobodnoj prodaji u svakoj apoteci. Kapaju se više puta na dan, o pravom izboru za svaku individuu porazgovarajte sa svojim oftalmologom.
- Kućne biljke ili ovlaživač zraka mogu u velikome pomoći kod povećanja vlažnosti u zatvorenim prostorijama.
- Nosite sunčane naočale zimi i zaštitite se od UV zračenja.
- Pokušajte smanjiti broj sati nošenja kontaktnih leća, ukoliko ih nosite, jer one dodatno isušuju oko. Ili razmislite o laserskom uklanjanju dioptrije da bi nesmetano mogli uživati u zimskim danima.
- Uz sve to mislite i na svoju kožu kojoj u zimskim danima također treba posebna zaštita. Ne dopustite da zbog osjećaja nelagode u očima propustite sve zimske radosti
Piše : Dr. Ajla Pidro
Discussion about this post