Glavobolja je najčešće dosadna. Nije to jaka bol, ali pokvari čovjeku raspoloženje. Iako ih je više od 200 vrsta, glavobolje srećom najčešće nisu znak ozbiljne bolesti.
Ipak, ponekad je glavobolja prvi, jedini ili vodeći znak težih oboljenja, pa u tim slučajevima treba potražiti liječničku pomoć. To je posebno važno ako znamo da je kod nas “samoliječenje” izuzetno često, svi znamo sve, dovoljno je otići u apoteku i kupiti lijek.
A nije uvijek tako. Ako glavobolje traju, ako se često ponavljaju, ako su tako snažne da vam zaista zagorčavaju život, ometaju vas u poslu, mudro je najprije poći svom porodičnom doktoru, a on će procijeniti trebaju li vam dalje pretrage.
Zato vam dajemo i popis nekih simptoma glavobolje, ili bolje reći vrsta glavobolje koje bi vam trebali biti znak da je vrijeme za odlazak u ambulantu.
Iznenadna, jaka bol u glavi
Glavobolje izuzetne jačine simptom je na koji treba obratiti pažnju. Ona može biti znak krvarenja unutar lobanje. Ponekad je riječ u krvarenju uslijed pucanja vrećastog proširenja moždanog krvnog suda – aneurizme. Takvo stanje zahtijeva hitnu dijagnostiku i terapiju (hiruršku ili konzervativnu)
Glavobolja kakvu niste imali
Svaka glavobolja kakvu ranije niste iskusili zahtijeva konsultaciju sa liječnikom naročito ako niste umorni, niste pod stresom niti ste povrijeđeni. Najbolje je da liječnik provjeri o čemu je riječ.
“Drukčije” glavobolje
Ako imate glavobolju koja se bitno razlikuje po jačini i/ili kvalitetu u odnosu na glavobolje kakve obično imate, potražite stručni savjet. Svaka promjena karakteristika glavobolje zahtijeva malo opreza, jer promjena karakteristika glavobolje može ukazivati i na neko oboljenje.
Šta ukazuje na oštećenje mozga
Glavobolje udružene sa simptomima kao što su smetnje u govoru, otežano pokretanje ruke ili noge, poremećaji ravnoteže, slabost vida, konfuzija ili gubitak pamćenja jasno ukazuju na oštećenje mozga. Najčešće je to posljedica tumora, krvarenja ili infarkta. Hitno potražiti stručnu pomoć.
Znak meningitisa
Glavobolja praćena povišenom temperaturom, kočenjem vrata, mučninom i povraćanjem najčešće je znak meningitisa, bolesti koja zahtijeva neodložnu dijagnostiku i liječenje. Roditelji bi morali posebnu pažnju posvetiti ovoj vrsti glavobolje kod djece.
Glavobolja koja ne popušta
Praktično svaka glavobolja, bez obzira na početnu jačinu, ima sklonost da vremenom “popušta”, ili se bar ne pojačava, odnosno da u periodu svog trajanja ima faze sa jačim i slabijim intenzitetom. Kontinuirano pojačavanje glavobolje u višesatnom periodu može ukazivati na razvoj nekog procesa unutar lobanje koji zahtijeva hitnu dijagnostiku i liječenje.
Glavobolje koje nastaju nakon povrede glave
Poslije povreda glave glavobolja je relativno česta pojava koja ne mora, a najčešće i nije povezana sa ozbiljnijim oštećenjima mozga. Međutim, kod povreda glave, čak i manjih, ponekad mogu nastati ozbiljnija oštećenja.
Glavobolja može biti prvi znak ovakvih komplikacija. Zbog toga svaka glavobolja nakon povrede glave zahtijeva oprez, pa se preporučuje preventivni pregled.
Jaka glavobolja “u” jednom oku i okolini
Ovakva glavobolja može biti znak urođenog poremećaja krvnih sudova mozga, kao što je aneurizma karotidne arterije (jedna od glavnih arterija koja hrani mozak) ili karotiko-kavernozna fistula. Zato je preporučljivo obratiti se liječniku.
Glavobolja koja se prvi put javlja poslije 50. godine života
Svaka glavobolja koja se prvi put javlja u kasnijem životnom dobu zahtijeva posebnu pažnju, jer postoji relativno velika vjerovatnoća da je uzrokovana nekim ozbiljnim oboljenjem.
Glavobolje koje se javljaju kod ljudi koji se liječe od karcinoma
U ovakvim situacijama, glavobolja uvijek ukazuje na sumnju na nastanak moždanih metastaza.
Glavobolje koje traju duže od tri dana
Pojedine dobroćudne glavobolje, kao što je migrena, traju do 72 sata, a u rijetkim situcijama i duže. Međutim, svaka kontinuirana, dugotrajna glavobolja, koja izlazi iz uobičajenih okvira, uvijek zahtijeva dodatni oprez.
Naime, dugotrajan bol rijetko kada ukazuje na primarne glavobolje, koje su oboljenja za sebe, već podstiče sumnju na sekundarnu glavobolju, koja je simptom nekog drugog, ponekad i veoma ozbiljnog oboljenja.
Glavobolje koje se pojačavaju ujutro
Jake, jutarnje glavobolje, posebno ukoliko su praćene osjećajem mučnine i nagonom za povraćanjem, mogu ukazati na povećanje pritiska na mozak, što može biti posljedica tumora ili drugih oboljenja mozga.
Čestu glavobolju koja se ne može adekvatno kontrolirati uobičajenim lijekovima protiv bolova također treba držati pod kontrolom. Kontrolu i dijagnostiku zahtijeva i svaka glavobolja poslije pada, naročito ako je riječ o starijim osobama, čak i kad je riječ o modrici ili malog ogrebotini na čelu.
Prisustvo ovakvih glavobolja ne mora biti, a najčešće i nije, znak nekih ozbiljnih oboljenja. Međutim, konsultacija sa liječnikom se mora uraditi u cilju određivanja tipa glavobolje i propisivanja odgovarajuće terapije. Osim toga, zašto da trpite bol kad ne morate!