Ulje i alkohol se smatraju kao najveći neprijatelji jetre koji znatno otežavaju njen rad. Ukoliko je jetra bolesna, situacija može biti znatno loša i potrebno je pridržavati se sljedećih preporuka.
Dnevne preporuke su:
– uglikohidrati, 300 – 400 grama
– proteini, 1,5 – 2 grama, pića bogata proteinima se preporučuju između jela, ali samo na ljekarski savjet
– masti, 40 – 50 grama
– vitamini, B kompleks, vitamin C
– minerali, jedite manje soli ako imate simptome zadržavanja tekućine u organizmu, kalij, kao i željezu u slučaju anemije.
Hrana koju je potrebno izbjegavati:
– grah
– crveno mesto, meso s mnogo masnoće
– jaja
– pržena hrana, maslac (ograničeno)
– orasi i suncokret, suho voće
– začini
– ajvar i kiseli krastavci
– jaki čajevi i kafa
– sva gazirana i alkoholna pića.
Dozvoljena hrana:
– pahuljice
– mlijeko i mliječni proizvodi
– supe
– povrće i variva
– krompir
– voće i voćni sokovi
– šećer i med
– žele
– keks.
Međutim, za sve jetrene bolesti vrijede sljedeće preporuke:
- Najviše kalorija trebalo bi da unosite iz ugljikohidrata u koje spadaju žitarice, voće, povrće, nemasno meso, posni svježi sir, obrano mlijeko, jaja i riba. Unos velike količine masti potrebno je reducirati na 40-60 grama dnevno, a preporučuje se unos biljnih masnoća (maslinovo ulje).
- Povrće i voće se može jesti sirovo ili kuhano. Salata se može pripremati sa maslinovim uljem i limunovim sokom.
- Hranu solite umjereno, a u slučaju pojave edema i nagomilavanja tekućine u trbušnoj šupljini (ascites) provodi se neslana dijeta.
- Nije preporučljivo pripremanje jela sa zaprškom, jela s roštilja, prženje i prelijevanje jela grijanom, kuhanom ili prženom masnoćom.
- Hranu bi trebalo uzimati u češćim, manjim obrocima.
- Pušenje se ne preporučuje.
- Alkohol je strogo zabranjen.
- Ukoliko se pojavi dijareja, treba se držati uputa za akutnu upalu jetre.
Masna jetra
Pretilost i prekomjerni unos alkohola su najčešći uzroci nakupljanja masti u jetri. Mast potiskuje normalnu građu jetrenih stanica. Prekomjeran unos hrane i pića može znatno oštetiti jetru, što rezultira lošoj detoksikaciji štetnih tvari. Savjetuje se izbjegavanje alkohola, te smanjenje unosa masne i pržene hrane te gaziranog pića.
Zanimljivosti
Osvježenje potražite u soku od narandže – koja se zdvaja kao idealno voće za djecu, mlade, a posebno za starije osobe. Narandža jača imuninet, te potiče bolji rad jetre i sudjeluje u razgradnji masti.
Gazirana pića koja sadrže mnogo kofeina, konzervanasa, šećera i antioksidanata poput benzojeve, limunske i ortofosforne kiseline kojih, zbog lošeg utjecaja na zdravlje, treba ograničiti kada god je to moguće. Fosforna, limunska i karbonatna kiselina u gaziranim sokovima oštećuju zubnu caklinu, smanjuju gustoću kostiju – što dovodi do osteoporoze, a ono što je najvažnije – dovode do degenerativnih promjena na jetri.