Pogrešnim odlaganjem voće i povrće gubi većinu hranjivih tvari, ali i ukus. Evo nekoliko savjeta koji mogu pomoći u održavanju njihove svježine:
LUBENICA
Mada se čini logičnim da je treba držati u frižideru kako se ne bi pokvarila, to nije tačno. Lubenice su najbolje kada se čuvaju na sobnoj temperaturi. Pritom je važno pravilno je zaštititi kako ne bi bila u dodiru s insektima.
MRKVA
Da bi sačuvali sve nutrijente iz mrkve, nije toliko bitno kako je odlažete, već kad je siječete. Istraživanja, provedena na Univerzitetu u Nju Kastlu (New Castle University), pokazala su da mrkve sadrže čak do 25 posto više hranjivih tvari ukoliko se režu nakon,a ne prije kuhanja.
KRUŠKA
Kruške su jedna od rijetkih vrsta voća koje dozrijevaju nakon što su ubrane. Za najbolji efekat potrebno je pustiti ih da dozriju upotpunosti. Ostavite ih na sobnoj temperaturi, po mogućnosti blizu banana, i čekajte da proces dozrijevanja bude gotov. Pritisnite na peteljku i, ako se lahko kida, možete je pojesti.
BANANE
Banane ostavljene u frižideru brzo crne i gube okus. Najbolje ih je držati na sobnoj temperaturi a stabljike umotati u plastičnu foliju.
BROKULA I KARFIOL
Stabljiku brokule držite u slatkoj vodi a gornji dio pokrijte mokrom krpom. Vodu treba redovno mijenjati a krpu vlažiti. Karfiol treba biti zamotan u mokru krpu ili u plastičnu foliju sa nekoliko rupica za ventilaciju.
GROŽĐE
Grožđe treba čuvati u plastičnoj vreći, tako se neće pokvariti tako brzo, a takođe će ostati sočno i svježe ako ga stavite u plastične vrećice ili omotate plastičnom folijom te ostavite u frižider.
POVRĆE
Ne preporučuje se zatvarati povrće u ormariće. Umjesto toga, najbolje ga je staviti u drvene ili plastične kutije sa dobrom ventilacijom ili u frižider na ne tako niskoj temperaturi.