( Fotografija je autentični rad dr dent.med. Melvina Zeca, autora ovoga teksta )
Zubni karijes je jedno od najčešćih oboljena u ljudskoj historiji, uzrokovan određenim vrstama bakterija, potpomognut šečerima koji se manifestuje promjenama u sastavu zubnih tkiva. Da bi se adekvatno izborili sa problemom neophodno je poznavati uzrok problema. Flouridi su jedan od bitnijih faktor u rješavanju ovoga problema.
Glavni uzroci zubnog karijesa su:
- neadekvatna ishrana tj. prevelik unos šečera (najveću ulogu igra učestalost uzimanja šečera)
- neadekvatna oralna higijena
- prisustvo kariogenih bakterija
Takođe, postoje faktori vezani za svaku osobu pojedinačno kao što su raspored zuba, postojanje predilekcionih mjesta u ustima na kojima se skupljaju naslage, pušenje, konzumiranje alkohola i droga, uzimanje pojedinih lijekova, određena sistemska oboljenja. Bitno je napomenuti da svi ovi faktori nisu glavni uzročnici karijesa ali potpomažu njegov nastanak.
Poboljšanjem ishrane i smanjenjem unosa šečera, pravilnom oralnom higijenom uz eliminaciju štetnih navika i sanacijom eventualnih oboljenja smanjujemo šansu za nastanak zubnog karijesa. Bitnu ulogu u sprečavanju nastanka karijesa predstavljaju flouridi. Svaki čovjek može smanjiti šansu nastanka karijesa sa unosom fluorida.
Šta su i u kom obliku se koriste fluoridi za sprečavanje karijesa?
Fluoridi predstavljaju neorganska hemijska jedinjenja floura. Mehanizam njegovog djelovanja je takav da se prilikom demineralizacije, gubitka minerala iz zuba što predstavlja početak karioznog procesa, ugrađuju u sastav cakline čineći caklinu otpornom na karijes. Prilikom demineralizacije cakleni joni kalcija gube se iz kristala hidroksiapatita. Međutim ukoliko imamo zalihe floura u ustima on se inkorporira u sastav cakleni čineći veoma jake kristale cakline u obliku fluorhidroksiapatita. Na taj način caklina dobiva jaku strukturu koja se može odbraniti od napada kariogenih bakterija.
Prema najsavremenijim uputama fluoride je najpoželjnije unositi direktno u usta i na zube u obliku paste za zube, tečnosti, gelova, lakova i sl. Ovakav način unošenja flourida podrazumijeva lokalnu primjenu direktno na zube.
Maksimalna količina fluorida je propisana zakonom i u komercijalno dostupnim pastama za zube iznosi 1500ppm. Iz tog razloga dodatnu zaštitu sa flouridima je neophodno potražiti kod stomatologa.
Nadzor stomatologa kao glavni vid zaštite oralnog zdravlja
Da bi se zubima osigurala veća količina flourida neophodan je stručni nadzor stomatologa. Nanošenje fluorida u obliku gelova ili lakova u koncentaciji nekoliko puta većoj nego u standardnim pastama za zube je moguća samo pod nadzorom stomatologa. Koncentracija flourida koji se mogu nanijeti u ordinaciji doseže i 20 000ppm. Preporučljivo je fluorizacaju raditi dva puta godišnje u svim dobnim skupinama.
U prošlosti su se minerali floura unosili u organizam u obliku tableta, međutim zbog mogućeg predoziranja flourom i eventualnih komplikacija preporučujem lokalni unos fluora u sastavu zubnih pasti, vodica za ispiranje i premazivanjem lakovima ili gelovima u stomatološkoj ordinaciji.
Pripremio: dr dent.med. Melvin Zec
Discussion about this post